Fermentálás,  Főtéma

Gyömbérkovász

A gyömbérkovász nem más, mint gyömbér, cukor és víz keveréke, amit hagyunk erjedni. A fermentáció során a baktériumok és élesztők lebontják a cukrot, és különböző jótékony vegyületeket hoznak létre, például tejsavat, ecetsavat és probiotikus baktériumokat. Az eredmény egy szénsavas, enyhén savanykás ital, amelynek íze és textúrája hasonló a szódavízhez, de gazdagabb és komplexebb ízvilággal rendelkezik. A gyömbérkovász jótékony hatásai közé tartozik többek között, hogy segíthet az emésztési problémák enyhítésében.

Mire használhatod?

Egy pohár szódához keverve 1:1-es (vagy ízlés szerinti) arányban üdítő gyümölcsfröccs. Keleszthetsz vele kalácsot, egyéb édes péksüteményt.

Teheted ízesítőként/starterként kimcsihez, gabonákhoz (köles, rizs.)

Készíthetsz belőle gyömbérsört.

A gyömbért helyettesíthetjük bármilyen gyümölccsel. Ha a gyümölcsnek elég magas a cukortartalma, akkor már nem kell hozzáadni plusz cukrot az etetéskor.

Készítés:

1. nap: egy 720 ml-es vagy nagyobb befőttesüvegbe tegyünk 1 evőkanál héjazott reszelt vagy apróra szeletelt gyömbért, egy evőkanál cukrot vagy mézet és 1 dl vizet. Tedd rá a tetejét lazán. Mivel ez egy vegyes erjedés lesz, és az élesztőgombáknak a szaporodáshoz szükségük van oxigénre is, ezért itt most nem kell teletenni az üveget és légmentesen lezárni. Viszont, ha gyakori a penészesedés a lakásban, akkor érdemes rácsavarni a tetőt, így is elég oxigén marad az üvegben a szaporodáshoz. Édesítőszer nem jó! Az élesztők szénhidrátot „fogyasztanak”, azzal tudnak élni és szaporodni. Szobahőmérsékletre, napfénytől védett helyre tedd.

2–7. nap: minden nap adj hozzá 1 ek. gyömbért, 1 ek. cukrot vagy mézet és 1 dl vizet, keverd össze.

Az 5-7. nap körül már buborékozik, akkor már aktív. Innentől elég hetente egyszer etetni. Hagyhatod a pulton, de ha nem akarod vagy nem tudod etetni, akkor tedd a hűtőbe. Hónapokig eláll.